Wycieczka szkoleniowa do Chłapowa, Trójmiasta oraz Szwecji

Wycieczka szkoleniowa do Chłapowa, Trójmiasta oraz Szwecji

W terminie od 11 do 15 maja 2019 roku odbyła się wycieczka szkoleniowo-metodyczna dla uczniów klasy II kształcących się w zawodzie technik obsługi turystycznej oraz uczniów klasy II i III w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali.

W pierwszym wycieczki dniu uczniowie przejechali z Łodzi do Chłapowa. Podczas przejazdu odbył się dłuższy postój w Chełmnie, w którym zwiedzili kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP z relikwią św. Walentego, mury obronne z basztami oraz wieżą. Następnie udali się na Rynek aby zobaczyć Ratusz, a później zwiedzili Park Miniatur Zamków Krzyżackich. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Portu Lotniczego Gdańsk - Rębiechowo im. Lecha Wałęsy.

Drugi dzień wycieczki uczniowie zaczęli od spaceru malowniczym Wąwozem Chłapowskim, a następnie odwiedzili Muzeum Latarnictwa na Rozewiu, z którego widok zapierał dech w piersiach. Później odwiedzili rezerwat Lisi Jar. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Mierzei Helskiej, w trakcie którego m.in. obejrzeli pokaz karmienia fok w fokarium. Wieczorem uczniowie przespacerowali się do centrum Jastrzębiej Góry i nad morze, gdzie podziwiali zachód słońca.

W trzecim dniu uczniowie klasy w zawodzie technik obsługi turystycznej zwiedzili Gdańsk, a w nim Kościół Mariacki, wybrane bramy miasta – m.in. Bramę Złotą oraz katedrę wraz z Parkiem Oliwskim, następnie przeszli Długi Targ, a na nim odnaleźli Fontannę Neptuna, czyli mitologicznego boga mórz i oceanów. Podziwiali także zabytkowe kamieniczki, Dwór Artusa oraz Ratusz. Natomiast uczniowie kształcący się w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali dzień ten przeznaczyli na zwiedzanie Portu Gdańskiego.

W godzinach wieczornych wszyscy wypłynęli luksusowym promem Stena Line do Szwecji. Pierwszym celem była położona blisko wybrzeża miejscowość Karlskrona, w której zwiedzili m.in. Kościół Św. Trójcy i Kościół Fryderyka, a także najstarszą dzielnicę miasta czyli Björkholmen, zwaną inaczej Dzielnicą Kolorowych Domków. Oprócz tych atrakcji uczniowie mieli także przyjemność zwiedzenia Muzeum Marynarki Wojennej. Następnym punktem na trasie wycieczki była położona w południowo-wschodniej Szwecji Gmina Kalmar, znajdująca się nad Cieśniną Kalmarską. Podczas tej wizyty uczniowie mogli m.in. zobaczyć Katedrę Kalmarską, a przede wszystkim zwiedzić zamek na wyspie. Ogromną atrakcją było przejechanie autokarem przez Most Olandzki, po którego obu stronach widać jedynie wodę i okoliczne wysepki.

Po szwedzkich atrakcjach grupa przepłynęła promem do Gdyni, gdzie wszyscy udali się do Muzeum Oceanograficznego. Następnie każdy uczestnik wycieczki zadecydował o zwiedzeniu Okrętu „Błyskawica” lub Statku „Dar Pomorza”. W Sopocie uczniowie odwiedzili obowiązkowy punkt każdej wycieczki, czyli słynne molo, a następnie przeszli ulicą Monte Cassino, na której znajduje się Krzywy Domek oraz dowiedzieli się kilku ciekawostek o najbardziej prestiżowych hotelach Trójmiasta.

Po miło spędzonych pięciu dniach uczniowie wrócili do Łodzi, gdzie przygoda dobiegła końca. Do zobaczenia na następnej udanej wycieczce!