Dni Doradztwa Zawodowego w ZSETH

W dniu 28 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyły się Dni Doradztwa Zawodowego. Wydarzenie to zainaugurowało cykl spotkań edukacyjnych, które odbywają się w ramach kampanii „Ucz się w Łodzi”, promującej szkolnictwo zawodowe w Łodzi i w regionie łódzkim. Dni Doradztwa dla gimnazjalistów, jak co roku, współorganizuje Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Ofertę swoich placówek zaprezentowali uczniowie 11 zespołów szkół ponadgimnazjalnych z naszego miasta.

W tym dniu naszą szkołę odwiedziło wielu znamienitych gości, spośród których głos zabrali m.in. Pierwszy Wiceprezydent Łodzi – pan Tomasz Trela, Wizytator w Wydziale Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Łodzi – pan Michał Andrzejczak, Dyrektor ŁCDNiKP – pan Janusz Moos, Zastępca Dyrektora ds. Aktywacji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi – pan Krzysztof Barański, Dyrektor Hotelu Andel’s – pani Anna Olszyńska oraz Prezes Zarządu Portu Lotniczego Łódź im. Wł. Reymonta – pani Anna Midera. Gościliśmy również przedstawicieli Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi, Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego, Stowarzyszenia Pomocy Szkole oraz szkolnej Rady Rodziców.

Podczas oficjalnej części obchodów Dni Doradztwa Zawodowego, w obecności Pierwszego Wiceprezydenta Miasta, miało miejsce uroczyste podpisanie umowy patronackiej z Hotelem Vienna House Andel’s Łódź oraz porozumienia o współpracy z Portem Lotniczym Łódź im. Wł. Reymonta. Akt potwierdzenia woli podjęcia wspólnych działań na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego poprzedziły multimedialne prezentacje obu pracodawców.

Po uroczystym podpisaniu umów odbyło się otwarcie nowej, profesjonalnie wyposażonej pracowni hotelarskiej Hotelu Andel’s. Uczniowie z klasy patronackiej – III a w zawodzie technik hotelarstwa przygotowali prezentację dotyczącą Hotelu Andel’s i szkoleń odbywanych w ramach patronatu. Pokazując nową pracownię, młodzież zapoznała gości z wyposażeniem hotelowej jednostki mieszkalnej. Następnie wszyscy podziwiali umiejętności, które uczniowie klasy patronackiej ukształtowali w trakcie szkoleń w hotelu. Były to profesjonalne, efektowne serwisy kelnerskie (teamowy i ławowy).

Na zakończenie oficjalnej części goście obejrzeli pokazy innych praktycznych zadań zawodowych w wykonaniu uczniów klas hotelarskich - obsługę anglojęzycznych gości hotelowych i artystyczne składanie ręczników, a także pokazy sztuki barmańskiej i baristycznej. Natomiast uczniowie z klas kształcących w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali zademonstrowali instruktaż bezpieczeństwa na pokładzie samolotu oraz procedury odprawy bezpieczeństwa i biletowo-bagażowej na lotnisku.

Po zapoznaniu się z ofertą edukacyjną łódzkich szkół zawodowych, zaproszona młodzież gimnazjalna wzięła udział w indywidualnych i grupowych warsztatach z zakresu doradztwa zawodowego, prowadzonych przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi. Gimnazjaliści dowiedzieli się również o projektowych zagranicznych stażach zawodowych naszych uczniów. Uczestniczyli także w pokazach praktycznych zadań zawodowych w hotelarstwie i podczas obsługi pasażerskiej na lotnisku. Szczególne zainteresowanie budziło stoisko barmańskie i baristyczne. Swoją ofertę edukacyjną prezentowali zwiedzającym także uczniowie klas ekonomicznych i turystycznych naszej szkoły.